חזרה לתוצאות החיפוש

"השאיפה לטהרה עמדה במוקד התרבות הדתית של יהודי העת העתיקה ועיצבה את תמונת עולמם, אורחות חייהם ויחסיהם החברתיים. קבוצות שונות הציעו דרכים למימוש חיי טהרה וכרכו בה גאולה עצמית ותיקון קוסמי. הספר מציע תיאור מקיף של תחום הטהרה, אופייה ותכליתה בעולמם של יהודי בית שני בכלל, ובפרט בתורתם של הפרושים. על רקע תפיסות מתחרות, המופיעות בספרות קומראן ובברית החדשה, הציעו הפרושים חלופה משלהם לחיי טהרה שבה נכרכו מסורת בדלנית ואידאולוגיה חברתית. מקורות התקופה משרטטים אורח חיים מעורר מחלוקת הממוקד בהגנה על הגוף במקום על הקודש, ובשליטה על הטומאה במקום שעבוד לעוצמתה הקוסמית. מדיניות הפרושים הוסיפה ועיצבה את דמותן של ההלכה והקהילה גם לאחר החורבן, ותורתם הניחה את היסודות לפעילותם של התנאים בתוך הקשרים חברתיים משתנים. ניתוח ביקורתי של תולדות מסורות ההלכה בתחום הטהרה במשנה ובתוספתא חושף את תהליכי התפרקותה של התרבות הדתית הקדומה והתגבשותה של תורת החכמים". -- כריכה אחורית.

כותר טהרה וקהילה בעת העתיקה : מסורות ההלכה בין יהדות בית שני למשנה / יאיר פורסטנברג.
כותרים נוספים טהרה וקהלה בעת העתיקה
On title page verso: Purity and community in antiquity : traditions of the law from second temple Judaism to the Mishnah / Yair Furstenberg.
מהדורה מהדורה ראשונה.
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מוציא לאור ירושלים : הוצאת ספרים ע"ש י"ל מאגנס - האוניברסיטה העברית
שנה תשע"ו 2016
הערת תוכן ותקציר מבוא: מפרושים לתנאים -- מערכת הטומאה: כללי יסוד -- חלק א. טהרת פרושים : פרק 1. 'פרצה טהרה': הטהרה לסוגיה בתקופת בית שני -- פרק 2. נטילת ידיים ושורשי ההקפדה על אכילה בטהרה -- פרק 3. טהרה ללא הבדלה -- פרק 4. מעמד הטמאים בקהילה -- פרק 5. פרושים ואחרים: טומאת עם הארץ -- סיכום חלק א: בין מסורת לאידיאולוגיה -- חלק ב: הקשרים חדשים : פרק 6. מגמות בתורת הטהרה של חכמי יבנה -- פרק 7. עם הארץ מיהודה לגליל -- פרק 8. צמצום תחום הטהרות -- סיכום חלק ה: מביקורת טקסטואלית לתהליכים היסטוריים.
הערות "ראשיתו של ספר זה בעבודת גמר ובחיבור לשם קבלת תואר דוקטור שכתבתי תחת הנחייתו ... של פרופ' שלמה נאה", האוניברסיטה העברית בירושלים, 2010.
כולל ביבליוגרפיה (עמודים 394-429) ומפתחות.
סדרה מחקר ועיון
תיאור יא, 468 עמודים
24 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789654938747
מספר מערכת 990039026690205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
לספר טהרה וקהילה בעת העתיקה במאגר מאגנס הקש כאן [מתוך הספרייה].
לפריט בקטלוג הספריה

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?