חזרה לתוצאות החיפוש

"מכתביהם של מנדל וטובה פורטוגלי פורשים דיאלוג זוגי שהתרחש על רקע נסיבות מיוחדות. מנדל פורטוגלי היה ממייסדי ארגון "השומר" וממנהיגיו. טובה אליוביץ' היתה בת למשפחת חלוצים מהעלייה הראשונה. ההתכתבות בין בני הזוג נמשכה בין השנים 1914-1912, כאשר מנדל נע ונד, מתוקף תפקידיו בארגון, בין מושבות הגליל ויהודה, ואילו טובה נדדה עם ילדיה הפעוטים בניסיונות לקיים "בית". הפעילות ב"השומר" והנדודים, שכפו מציאות של געגועים תמידיים, היו הרקע להתכתבות האינטנסיבית בין בני הזוג. כשדומה היה כי סוף סוף תתאחד המשפחה ותבנה את ביתה ב"כפר השומרים", נהרג מנדל. טובה עלתה להתיישבות בכפר גלעדי עם חברי "השומר", ושם הקימה את ביתה. מכתביו של מנדל היו שמורים אצל טובה, במזוודה, לאורך כל שנות הנדודים וההתיישבות. כאשר נפטרה ב-1965 הוצאה המזוודה מחדרה. יוסק'ה מלמוד, הארכיונאי של הקיבוץ באותן שנים, הבחין בה על השביל ומצא בתוכה את צרור המכתבים. הוא שיער את ערכם ואסף אותם לארכיון הקיבוץ. ; צרור המכתבים של טובה ומנדל הוא תעודה יחידה בסוגה, שכן אנשי "השומר" מיעטו בכתיבה אישית, ומכתביהם, לרוב, לא נשמרו הן משום פרטיותם, שלא נחשבה בעיניהם, והן בגלל חיי הנדודים שהיו מנת חלקם. לאורם של מכתבים אלה אמנם נסדק המיתוס שאפף את איש "השומר", אך אין בכך כדי להנמיך את קומתו ולמעט מקסמו" -- מן הכריכה האחורית.

כותר איש "השומר" - מיתוס ומציאות : בעקבות מכתביהם של מנדל וטובה פורטוגלי / אביבה אופז.
כותרים נוספים On title page verso: Hashomer : myth and reality following the letters of Mendel and Tova Portugali / Aviva Ofaz.
מקום קשור Ben Shemen (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים פורטוגלי, מנדל, 1888-1917 (מחבר)
מוציא לאור מושב בן שמן : מודן הוצאה לאור
שנה 2016
סוגה Personal correspondence
הערות בשער גם: הוצאת משרד הביטחון, צה"ל - הוצאת מערכות.
כולל ביבליוגרפיה (עמודים [182]-177).
תיאור 181 עמודים, 1 עמוד לא ממוספר : פורטרטים, פקסימילים
22 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990038938000205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?