חזרה לתוצאות החיפוש

"כיצד מתקיימות מחלוקות ביהדות ואיך מכריעים בהן? מה יעשה אדם כאשר צו האל נוגד את צו המוסר הפנימי שלו? האם הפרשנות היא יצירה אנושית או גילוי הרצון האלוהי הטמון בתורה? כיצד גישר הרמב"ם על הפער שבין המסורת לפילוסופיה, ומדוע פרצו חכמי הקבלה והחסידות את גבולות הפרשנות? מתי צריך לאדם למות על קידוש השם? מהו היחס הראוי לנכרים ומדוע חלו בו תמורות במשך הדורות? באיזה אופן פירשה תנועת הרפורמה את היהדות בעת החדשה ומדוע התנגדה לה האורתודוקסיה? איזו התחדשות יהודית מציעה הציונות ומה חשבו על כך אחד העם, ביאליק והרב קוק? המסורת היהודית היא מסורת של דילמות ושל מחלוקות שעיצבו תרבות תוססת ורבת פנים. דווקא הרצון לחדש ולעצב את היהדות מתוך דיאלוג עם ההווה, היה תמיד ביטוי ליהדות שורשית אותנטית ומלאת חיים. תרבות פרשנית היא תרבות דינמית מפני שהמתח בין עבר להווה מפרה אותה במקום לשתק אותה. הספר מציג את סוד קיומה לאורך הדורות של התרבות היהודית הבנוי על דיאלוג פרשני-יצירתי עם המקורות המקודשים, שיוצר גשר בינם לבין תמורות הזמן והמרחב. ; 'לראות את הקולות' הוא המדריך המקיף, המוסמך והמגוון ביותר למקורות העמוקים של תרבות המחלוקת והפלורליזם במסורת היהודית לדורותיה. הרב ד"ר אריאל פיקאר, חוקר יהדות ומחנך העוסק שנים ארוכות בנושא זה, לוקח את הקורא, את המורה ואת התלמיד למסע בתרבות היהודית, שבו נבחנות פרשות הדרכים המרכזיות שבהם נחלקו חכמי ישראל בעיצוב פניה של היהדות בתחומים החשובים ביותר. ספר זה הוא המבוא הגדול לפרשנויות בנות הזמן הממשיכות לראות את הקולות שניתנו בסיני מתוך אחריות להווה ולדורות שיבואו אחרינו". -- מעטפת אחורית.

כותר לראות את הקולות : מסורת, יצירה וחירות פרשנית / אריאל פיקאר
עורך ומביא לדפוס: דב אלבוים.
כותרים נוספים Title on title page verso: Seeing the voices : traditions, creativity and the freedom of interpretation in Judaism / Ariel Picard.
מסורת, יצירה וחרות פרשנית.
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים אלבוים, דב, 1970- (עורך)
מוציא לאור תל אביב : משכל - הוצאה לאור מיסודן של ידיעות אחרונות וספרי חמד
שנה 2016
הערת תוכן ותקציר חלק א': מסורת, יצירה וחירות פרשנית בתרבות היהודית -- חלק ב': משברים פרשניים - מקרי מבחן בתרבות היהודית -- חלק ג': מאבקים פרשניים - מסורת, רפורמה וציונות -- נספח: הרמנויטיקה - תורת הפרשנות.
הערות בתחתית השער גם: בית - יצירה עברית, מכון שלום הרטמן.
כולל הערות ביבליוגרפיות.
סדרה ידיעות ספרים
תיאור 310 עמודים
23 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789655459043
מספר מערכת 990038896670205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?