חזרה לתוצאות החיפוש

"ברחבי הספרות התלמודית פזורים עשרות רבות של סיפורים ודרשות המתייחסים לדמויות של כהנים מימי המקרא, דרך ימי הבית השני ועד לזמנם של חכמי המשנה והתלמוד, שרבים מהם היו בעצמם כהנים. בספר זה, פרי עטו של ד"ר עזריה בייטנר, נעשה ניסיון חלוצי לסקור ולבחון באופן מקיף את המאפיינים הספרותיים של דמות הכהנים במקורות הללו. בחינה זו העלתה ממצאים מפתיעים: דמות הכהנים משורטטת לרוב בקווים שליליים ומאופיינת בתוקפנות, קנאות ותאווה, המביאות פעמים רבות להתנהגות אלימה. חוקרי ספרות חז"ל ניסו לקשור את התיאור השלילי של הכהנים למאבקי ההשפעה בין החכמים הפרושים ובין הכהנים הצדוקים בשלהי ימי בית שני, או בין מעמד החכמים לבין מעמד הכהנים בתקופת המשנה והתלמוד. אולם סקירה מלאה של המקורות, וגישה ספרותית אל החומר, מעלות הסברים נוספים, לא פחות משמעותיים. כותב הספר מנסה לשרטט את ה'די-אן-איי' הכהני מהיבטים דתיים, אנתרופולוגיים ופסיכולוגיים. מתברר כי התכונות השליליות של הכהנים מספקות לא פעם מבט מורכב על יסודות 'נפיצים' בעולמה של היהדות - הלהט הדתי, ההקפדה בקיום המצוות, השמירה על טוהר הייחוס ועוד. ; עניינים אלה אינם מוגבלים לתקופה היסטורית מסויימת, אלא מלווים את היהדות מתקופת המקרא ועד ימינו. הניתוח הספרותי המוצג בספר מאפשר לשרטט באופן מלא יותר את גישתם המורכבת של החכמים אל הסוגיות הללו". -- מעטפת אחורית.

כותר הכהנים רגזנים הם : לדמותם של הכהנים באגדה / עזריה בייטנר
עורך הספר: דן שביט.
כותרים נוספים Title on title page verso: Priests are jrritable : the image of the priests in Rabbinic literature / Azaria Baitner.
Corrected title page verso title: Priests are irritable
מהדורה מהדורה ראשונה.
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel),-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים שביט, דן, 1944- (עורך)
מוציא לאור Tel Aviv : הוצאת הקיבוץ המאוחד
שנה תשע"ו 2015
הערת תוכן ותקציר פרק א. רגזנות הכהנים -- פרק ב. הכהנים בגבורתם, לחיוב ולשלילה -- פרק ג. מתנות כהונה -- פרק ד. ייחוסי כהונה.
הערות כולל ביבליוגרפיה (עמודים 277-270) ומפתחות.
סדרה ספריית "הילל בן חיים" למדעי היהדות
תיאור 304 עמודים
21 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990038834020205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?