חזרה לתוצאות החיפוש

"פרקי הספר הם מקטעי מחשבה על מה שאינו בדיוני ואינו מומצא, והוא שקוע בקרקעית הכרוניקה המיתולוגית שברא עגנון ככתב זיכרון לקהילה היהודית ובעיקר לטקסטים הנעלמים שלה. ממשות זו שכוסתה באבק ארכיאולוגי, עגנון נושף עליה ומציב אותה מחדש בכל בוהקה הממשי, שהוא תמיד מפליא יותר מכל משמעות נכפלת שמגלה הפרשנות על הבדיון האירוני, כביכול, של עגנון. זו בעיקר הממשות של הערצת ממלכת התורה שהיה לה קיום אוטופי מאתיים שנה בימי 'ועד ארבע ארצות', ואשר רעש קריסתה מהדהד עדיין באזני המספר בספר 'עיר ומלואה'. הספר עשוי מפרקי התבוננות במצבים נבחרים של הכרוניקה המיתולוגית הזו: ברית האהבה בין לומדי התורה והשנאה המאגית שמאכלת אותה מתוכה, הברכה והקללה הסמויה הצפונות בדיבור היום-יומי העממי שבפי תלמידי חכמים ('שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו'), הגורל המוזר של ספרים שנעשו ללא ידיעת בעליהם לגיבורים בעלי רצון משל עצמם וקמו לכלות את האוחזים בהם ('האיש לבוש הבדים'), סוד התגלותו של 'החכם הנסתר' ('המבקשים להם רב או ברוח המושל'), הרוע שמגייס את סודותיה של חכמה זו עצמה כדי להצמיתה ('מחמת המציק'), והמאיים מכול: הממלכה הנוכרית ש'מאחורי עורפו של עולם', והיא הסיטרא אחרא של האוטופיה היהודית ('הנעלם'). ; בכל פרקי המחשבה האלה מתגלים שוב ושוב הכתבים הגלויים והסמויים של ספריית-עגנון-הכותב כנפרשים לעדן טקסטואלי נטול גבולות שבו התעברה המציאות ואליו היא תמה לגווע". -- אתר המו"ל.

כותר מחשבות על עגנון / אבידב ליפסקר.
כותרים נוספים Added title page: Reflections on S.Y. Agnon / Avidov Lipsker.
מקום קשור Ramat Gan (Israel)-place of publication
מוציא לאור רמת-גן : הוצאת אוניברסיטת בר-אילן
שנה תשע"ו-תשע"ח 2015-2018
הערת תוכן ותקציר [א]. מנוסת הבדיוני מצל הממשי -- מה לומדים תלמידי חכמים בסמוך ונראה, ומהיכן? -- טרנסגרסיה ומגיה רדומה ב'שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו' -- בית מדרש חם או בית מדרש קר: פולקלור וחכמה ניצחת ב'שני תלמידי חכמים שהיו בעירנו' -- מחשבת הקהילה בעיר ומלואה, ספר ראשון: 'סיפורה של עיר' ו'האיש לבוש הבדים' -- אקלע אושפיז: 'קהילת-הגלות' והאושפיז המשיחי -- סרגל זמן ארבע ארצות -- סוף זמן ועד ארבע ארצות - קץ תור הפלאות היהודי -- סוף זמן ועד ארבע ארצות ב'מחמת המציק' -- אוטופיה יהודית ומשפט נכרי בספר השני של עיר ומלואה -- המשפט עברי - 'המבקשים להם רב או ברוח המושל' -- הממשי בדורות האחרונים בספר השלישי של עיר ומלואה -- הגועל מהממשי והייאוש מהייצוגי - 'מזל דגים' ומהדורת יוסל ברגנר -- מחוץ לגבולות הקהילה, 'אחורי עורפו של עולם', בספר השלישי של עיר ומלואה -- הנעלם ו'תהפוכות הזמן' -- אידיליה יהודית ועדן טקסטואלי בספרות העברית במזרח אירופה -- ציפור של אש וציפור של מים: ש"י עגנון ('תיפורי') ואורי צבי גרינברג ('כד הוינא טליא') -- מראי מקום.
[ב]. בצלמו: ר' יודיל חסיד בהיכלי התמורות -- נרעש: סמוך ונראה בסיפורים 'מדירה לדירה' ו'אצל חמדת' -- לעומתו: בחנותו של מר לובלין -- לטעמו: המהדורות הביבליופיליות של עגנון -- מראי מקום.
הערות כולל הפניות ביבליוגרפיות ומפתחות.
נוספו שער ותוכן ענינים באנגלית.
תיאור 2 כרכים ([א-ב]) : איורים, פקסימילים (חלקם צבעוניים)
24 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789652264688
ISBN9789652264879
מספר מערכת 990038635340205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים
מחשבות על עגנון (מאגר כותר - ספרית עיון דיגיטלית)
מחשבות על עגנון - כרך ב' (מאגר כותר - ספרית עיון דיגיטלית)
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?