חזרה לתוצאות החיפוש

"בשנת 1997 יצא לאקרנים סרטו של רוברטו בניני 'החיים יפים'. הסרט זכה להצלחה מסחרית עצומה, להכרה אמנותיחת גלובלית וגרף עשרות פרסים, כולל שלושה פרסי אוסקר. בו-זמנית הסרט עורר מחאה חסרת תקדים בשיח האמנות והתרבות, סערה שניתן לפרשה כהפגן פוסט-טראומטי הן לשואה והן ליחסים הטעונים היסטורית בין היהדות לנצרות. עלילת הסרט מתרחשת בתקופת השואה, אך הסרט מתכתב עם טראומות נוספות - היסטוריות, אוניברסליות - וגם תופעת השעיר לעזאזל. כל אלה באים לידי ביטוי בסרט באמצעים אמנותיים, כמו עצם השימוש בקומדיה, בדמות הליצן, לצד התייחסות ישירה ועקיפה לדימויים ולמיתוסים מהתרבות המערבית. בספר זה מתחקה איה בן-דת אחר מטענים חוצי תרבויות באמצעות ניתוח מרובד המשלב המשגה מכמה דיסציפלינות: פילוסופיה, תורת הספרות, תיאטרון, קולנוע, תולדות האמנות ופסיכואנליזה. ; 'החיים יפים' נבחן בספר זה מבעד לשני צירים פרשניים עיקריים - הפסיכואנליטי והאסתטי. מטרת הקריאה הפסיכואנליטית לבסס את הטענה שקיים קשר מהותי בין הטראומה לייצוגיה הסמליים בשפה, בהומור ובאמנות באופן כללי, ותוך כדי כך לבחון באופן מעמיק את תופעת השעיר לעזאזל על גווניה. הקריאה האסתטית מתחקה אחר התרבות המערבית שאיתה מתכתב בניני: מבעד לנרטיב של הסרט ניתן לזהות את העמדה האריסטוטלית אשר רואה באמנות תכלית וסיבת הגילוי הנשגב האלוהי. השקפה זו אינה בהכרח דתית, אך גם אינה עומדת בסתירה להשקפה כזאת, שכן בניני רואה במופלא של אהבת בני זוג ואהבת הורים את הנשגב באשר הוא". -- מעטפת אחורית.

כותר בין הומור לטראומה, בין אתיקה לאסתטיקה : מחשבות על 'החיים יפים' של רוברטו בניני / איה בן-דת עורך הספר: ד"ר יואב שיבר.
כותרים נוספים On verso of title page: From trauma to humor, ethics to esthetics : thoughts on Roberto Benigni's film "Life is beautiful" / Aya Bendat.
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
מוציא לאור תל-אביב : הוצאת רסלינג
שנה 2015
הערות מבוסס על עבודת גמר לתואר "מוסמך", אוניברסיטת תל אביב, 2011.
כולל הפניות ביבליוגרפיות ופילמוגרפיה (עמודים 223-225).
סדרה הסדרה לקולנוע
תיאור 225 עמודים
21 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990038502710205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?