חזרה לתוצאות החיפוש

סיפורם של המוכתרים העבריים בנגב הוא במידה רבה סיפור ההתיישבות היהודית החדשה באזור. הקהילה היהודית החדשה בעזה ובבאר שבע, קבוצות החלוצים בחוות רוחמה ובנגבה, בשלושת המצפים, באחת-עשרה הנקודות ובשבעת יישובי העיבוי - בכל אלה כיהן "מוכתר מקומי" בשכר, גם בתקופת השלטון העות'מאני וגם בתקופת המנדט הבריטי. המוכתר הממונה, צעיר יהודי שידע את השפה הערבית ונשא בצקלונו אידאולוגיות שרכש בתנועות הנוער, לא רק ייצג את היישוב החדש אל מול קציני המחוז הבריטים ולא שימש רק כאיש הקשר עם השכנים הבדואים. הוא היה נציגם של הציונות ושל ערכי תנועת העבודה שעיקרם עבודה עצמית, יחס של כבוד לשבטים השכנים ולימוד אורחות חייהם, חיפוש מתמיד של קשרים במטרה לעצב חיים של "דו-קיום", ולימוד הנגב על צפונותיו כדי להפכו בשיטות מודרניות לאזור חקלאי פורה. המוכתר מטעם היישוב צויד על ידי מוסדות היישוב, קרי ה"הגנה" והסוכנות היהודית, בנסיון המצטבר של מוכתרים ותיקים, נשלח להשתלמויות ולקורסים בשפה המדובר ובמנהגי השבטים ולמד להשיג ידיעות עבור הש"י ונשק עבור ה"הגנה. ; מכאן שהמוכתר לא רק שמר על רכוש ההתיישבות ושדותיה. באמצעות קשריו, בזכות היותו מקובל במאהלי השייח'ים ובתוקף מינויו הביא תועלת רבה ליישוב ולאזור כולו ועד לפרוץ הקרבות במלחמת העצמאות אף מנע שפיכות דמים מיותרת בנגב. הספר מתבסס של מסמכים ארכיוניים, ספרי זיכרונות וראיונות אישיים, ומגולל לראשונה את עולמם התרבותי-חברתי-אידאולוגי של המוכתרים.-- כריכה אחורית

כותר המוכתרים העבריים בנגב : סיפורם של מוכתרי היישובים העבריים וקשריהם עם השלטון הבריטי והשכנים הבדואים, 1948-1908 / חנינא פורת עריכה: עידית מי-דן.
כותרים נוספים המכתרים העבריים בנגב
מכתרים העבריים בנגב
Added title page: Jewish mukhtars in the Negev : the story of the mukhtars of Jewish settlements: their relationship with the British mandatory government and their Bedouin neighbors, 1908-1948 / Chanina Porat.
מקום קשור Mikve Yisra'el (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים מי-דן, עידית (עורך)
ישראל. משרד החינוך והתרבות
(גוף מנפיק)
מוציא לאור מקוה ישראל : ספריית יהודה דקל
מועצה לשימור אתרי מורשת
שנה תשע"ה 2015
הערות בתחתית השער גם: משרד התרבות והספורט.
כולל הפניות ביבליוגרפיות (עמודים 168-158).
נוספו שער ומבוא באנגלית.
תיאור 178 עמודים : איורים, מפות, פורטרטים, פקסימילים
25 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789659210121
מספר מערכת 990038004820205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?