חזרה לתוצאות החיפוש

" מכתבים ותזכירים מדיניים מעטו של משה שרת, ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית, שהוברחו ממחנה המעצר לטרון ב-130 ימי מעצרו מאז 'השבת השחורה', 29 ביוני 1946, נשתמרו. מכתבים אלה לאישי הנהלת הסוכנות היהודית בירושלים, בלונדון ובפריס, המובאים בכרך זה, נכתבו בצופן מאולתר שהפכם לכתבי חידה מיוחדים במינם. דר' פנחס עופר פיענח והאיר בהרחבה את המכתבים המוצפנים הללו, השופכים אור על תקופת משבר סוערת בחיי היישוב והתנועה הציונית: ב -29 ביוני 1946 הגיבו שלטונות המנדט הבריטי ביד קשה על המאבק המזוין נגדם, שניהלה "תנועת המרי העברי". הבריטים עצרו ארבעה מחברי הנהלת הסוכנות ובראשם משה שרת, וכן את יו"ר הוועד הלאומי ואישי ציבור נוספים. הם פשטו על מחנות פלמ"ח ועצרו כ-2700 מאנשיו ומאנשי הקיבוצים המארחים וחיפשו נשק ביישובים רבים. ; התגובה הבריטית הקשה העמידה את הנהגת והתנועה הציונית לפני שאלות נוקבות: היש להמשיך במאבק המזוין, למתנו או להפסיקו, או להתמקד במבצעי ההעפלה וההתיישבות? היש להיענות להצעת ממשלת בריטניה להשתתף בוועדת "שולחן עגול" בלונדון ולדון שם יחד עם נציגי מדינות ערב וערביי ארץ-ישראל בתוכנית ה"קנטוניזציה"? היש להתנות את ההשתתפות הסוכנות היהודית בוועידת לונדון בשחרור כל המנהיגים העצורים. מסמכי "ירחים בעמק איילון" משקפים את ההתמודדות עם שאלות אלה ובתוך כך מאירים את דמותו של משה שרת, עקרונותיו והשקפותיו בעודו ממשיך לנהל את המחלקה המדינית מעבר גדרות התיל. דר' פנחס עופר עוסק בתולדות הציונות והיישוב החדש. לימד בחוג ללימודי א"י באוניברסיטת חיפה וחוקר ב"עמותה לחקר כוח המגן ע"ש ישראל גלילי". ספרו: אויב ויריב - התנועה הציונית והיישוב בין ערבים לבריטים, 1948-1929, ראה אור ב-2001."--מן הכריכה האחורית.

כותר ירחים בעמק איילון : מכתבי משה שרת ממחנה המעצר לטרון 29 ביוני - 5 בנובמבר 1946 / תחקיר, פיענוח, ביאורים והערות - פנחס עופר.
כותרים נוספים ירחים בעמק אילון
On verso of t.p.: Behind barbed wire in the Valley of Ajalon : the smuggled politcal [m.b. political] correspondence of the head of the Jewish Agency's political department, June-November 1946 / Moshe Sharett
edited and annotated by Pinhas Ofer.
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
מחבר/יוצר עופר, פנחס
מוציא לאור תל-אביב : העמותה למורשת משה שרת
שנה 2011
תיאור XXV, 598 ע' : איורים, פורטרטים, פקסימילים
24 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990030389230205171
תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?