חזרה לתוצאות החיפוש

במהלך מלחמת העולם השנייה נטלו חברי תנועת הנוער בית"ר חלק חשוב במאבק העיקש על שמירת החיים בגטאות והשתתפו בניסיונות ההתקוממות ובמרידות. מרבית חברי ההנהגה הוותיקה של בית"ר בפולין ובארצות הבלטיות אמנם נאסרו בידי הסובייטים, אולם המנהיגות הצעירה שקמה תחתיה הצליחה להנהיג את הנוער הבית"רי בגטאות ולהוביל אותו לשיתוף פעולה עם תנועות הנוער האחרות. ניסיונם הצבאי המוקדם של רבים מחברי בית"ר והאצ"ל בצבאות פולין וליטא תרם לקידום רעיון ההתקוממות וביצועו הלכה למעשה בגטאות השונים. הספר מתבסס בעיקר על עדויות בעל-פה של ניצולים אשר שיחזרו את קורותיהם לאחר תום המלחמה או שנים אחדות לאחר מכן. תרומתה של בית"ר למאבק ההישרדות של היהודים בגטאות ובין הפרטיזנים אמנם באה לידי ביטוי בספרות ההיסטוריוגראפית ובעדויותיהם של חברי תנועות נוער אחרות כמו השומר הצעיר או הנוער הציוני, אולם חלקם של חברי בית"ר בארגון המחתרות בגטאות ופעולותיהם בין הפרטיזנים לא זכו לתשומת הלב הראויה. ספר זה בא להשלים את החסר. ; Pp. 41-125 discuss views and activities of members of the Betar movement during the Holocaust, based on testimonies provided toward the end of the war or in the immediate postwar years. Notes that most of the movement's leaders fled in 1939 from Poland to Vilna, but in 1940-41 many of them were arrested by the Soviets and deported. In spite of the lack of leadership, members of the movement participated in resistance activities in various ghettos. In Vilna, Joseph Glazman and other Betar members organized cultural and resistance activities. In 1943, after realizing that the Jews in the ghetto opposed armed resistance, Glazman and some other members escaped to join the partisans, but most of them were killed. In Łódź, Betar maintained six hachsharah farms in the Marysin section from 1940-42, and then focused on organizing Zionist activities in the ghetto. Resistance activities were considered, but it was impossible to obtain weapons. In Lakhva (now in Belarus) Betar members, led by Yitzhak Rochczyn, organized the first ghetto uprising. Using axes, they killed or wounded several German guards on the day of the planned liquidation, 3 September 1942, and breached the ghetto wall. Many Jews fled from the ghetto, but most were killed either then or later in the forests. In Warsaw, Betar members initially focused on welfare and cultural activities, and maintained hachsharah farms in Hrubieszów. The Jewish Military Union (ŻZW) was probably set up in summer 1942, after the farms were liquidated. Discusses the role of the ŻZW in the uprising of 1943, as well as its connections with Polish resistance groups. (From the Bibliography of the Vidal Sassoon International Center for the Study of Antisemitism)

כותר אחים במבחן : המאבק האידאולוגי והארגוני על דמותה של תנועת בית"ר באירופה, 1946-1939 / מירי פרייליך
[עורך - יעקב סתר].
כותרים נוספים On verso of t.p.: Brothers Apart / Miri Freilich.
מקום קשור Ramat Ef'al (Ramat Gan, Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים סתר, יעקב
מוציא לאור רמת-אפעל : יד טבנקין - מרכז מחקרי, רעיוני ותיעודי של התנועה הקיבוצית
שנה תש"ע 2010
הערות בשער גם: יד יערי - מרכז תיעוד וחקר של השומר הצעיר, המכללה האקדמית בית ברל.
סדרה התחדשות תנועות הנוער אחרי המלחמה 1944-1949 : פרויקט מחקרי
תיאור 226 ע', [16] דפי לוחות : איורים, פורטרטים
23 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9789652821041
מספר מערכת 990027640940205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?