חזרה לתוצאות החיפוש

הפיכות צבאיות - תופעה שכיחה הן במדינות הערביות. תכיפותו בודאי אינה מקרית; האם יש לראות בהן גם הכרח היסטורי, כדעת רבים? השער הראשון של הספר סוקר ומבקר דעות שונות בסוגיה הזאת. השער השני מביא את תולדותיהן של ההפיכות הצבאיות והתערבויות אחרות של קצויני-הצבא בחיים הפוליטיים של המדינות הערביות, בעיראק, סוריה, מצרים, סודאן, תימן, ירדן ולבנון, החל מהפיכת בכר צידקי בעיראק ב- 1936 עד להפיכה הצבאית בסוריה ב- 1966. השער השלישי מנתח את דפוסי ההפיכות הצבאיות, בכלל זה את מהותה של דיקטאטורה צבאית ואת הדמיון והשוני בין ההפיכות הצבאיות בעולם הערבי ובאזורים אחרים, בפרט באמריקה הלטינית. ; מהו מוצאם המעמדי של הקצינים הערביים, מה מעמדם בחברה, במה נבדל חבר-הקצינים בארץ ערבית אחת מהקצונה בארצות אחרות? בשאלות אלה של הסוציולוגיה של הקצונה עוסק השער הרביעי. השער החמישי דן במניעי-הפעולה של הקצינים-הפוליטיקנים. הוא כולל פרק על התפתחות השקפותיו המדיניות והחברתיות של ג'מאל עבד אנ-נאצר. נושא השער הששי - קווי פעולתם של ראשי-המדינות הערביות, שעלו לשלטון בהפיכות צבאיות: הסוציאליזם הערבי, דמותה של העילית השלטת החדשה, והיחסים בין הצמרת והציבור הרחב, מפלגותיו ואירגוניו. השער השביעי מסכם את המחקר בקביעת מקומם של הקצינים העושים במדיניות ברצף ההיסטוריה הערבית במה הם ממשיכי-מסורת של דורות ובמה הם מבשרי-מהפכה. בנספחות: מחקר מפורט על המוצא הסוציאלי של הקצינים המצריים לפני ההפיכה על־פי מדגם.

כותר הקצונה והשלטון בעולם הערבי.
מקום קשור Merhavya (Israel: Kibbutz)-place of publication
מוציא לאור מרחביה : ספרית פועלים
שנה 1966
סדרה כתבים
תיאור 382 ע'.
שפה עברית
מספר מערכת 990018372080205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?