חזרה לתוצאות החיפוש

כתיבת הארץ בעבר – שם נרדף למקצוע הגיאוגרפיה. וכאן – ארצות וערים בארץ ובעולם על מפת הספרות העברית. המקום, כטריטוריה גיאוגרפית ורוחנית כאחד, הוא אולי הנושא הנצחי, הקבוע והאקטואלי ביותר של ההיסטוריה היהודית ושל הזהות היהודית – עברית – ישראלית. ספר זה הוא, כמדומה, הנסיון הראשון לחקור נושא זה של “גיאוגרפיה ספרותית” מנקודת מבט ספרותית – תרבותית. לפיה, המקום נמצא במרכז והספרות היא המשמרת את זיכרון – המקום לדורות, לאחר שהוא עצמו השתנה או נהרס. לספר מספר מוקדים. אחדים מפרקיו מוקדשים למקומות בארץ ששימשו זירות התרחשות והתהוות לספרות ונעשו בעצמם לסימלי תרבות. הדגשה מיחדת ניתנת בפרקים אלה לתיאורי תל – אביב בראשיתה ובימי מלחמת העולם הראשונה, ושאת לקראת מלאות תשעים שנה לייסודה. פרקים אחרים מתחקים אחר ייצוגן הספרותי של ארצות וערים בעולם – ספרד ואיטליה, פאריס ופראג, ארה”ב ומצרים ועוד. מאז תקופת ההשכלה ועד ימינו, כפי שהן נשקפות מנקודת הראות המיוחדת של הסופר העברי, הנושא עמו בין כתושב ובין כתייר את זהותו היהודית בכל אשר ילך. ; לכל פרק אופי משלו בהתאם להופעתו של המקום בתרבות ובספרות העברית ולתדמית שיש לו בזיכרון היהודי ההיסטורי, ובהתאם למגעיו הישירים של התייר הישראלי עם המקום בשנים האחרונות. בחלקים אחרים של הספר כונסו רשמים מכנסים על הלשון והספרות העברית שנערכו בערים שונות בעולם, הנושאים את חותם המקום, הזמן והקהל. וכן, סידרת רשימות משהות בת שלושה חודשים בסין. פרקים אלה נושאים אופי אישי יותר, משום שהם חושפים את החוקרת עצמה, כמתבוננת רגישה, חדת – עין ודקת – הבחנה, המעצבת בכשרון מסאי מובהק ומתוך פרספקטיבה יהודית וישראלית את רשמי פגישותיה עם תרבויות קרובות ורחוקות. נורית גוברין, היא פרופסור לספרות עברית באוניברסיטת תל – אביב ומן החוקרים המרכזיים של הספרות העברית החדשה.

כותר כתיבת הארץ : ארצות וערים על מפת הספרות העברית / נורית גוברין.
כותרים נוספים On verso title page: Literary Geography : Lands and Landmarks on the Map of the Hebrew Literature
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מוציא לאור ירושלים : כרמל
שנה תשנ"ט 1998
הערות כולל ביבליוגרפיה.
תיאור 622 ע' : איורים (חלקם צבעוניים), פקסימילים (אחד צבעוני)
22 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9654071894
מספר מערכת 990018005190205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?