חזרה לתוצאות החיפוש

כרך ד: "בן-סירא מזכיר את זרובבל ואת ישוע בן יהוצדק, שבנו את בית המקדש, וגם את נחמיה, שהקים את חומות ירושלים, אבל הוא עובר בשתיקה גמורה על עזרא שגם לו יש זכויות. אפשר שסיבת השתיקה היא שדמותו של עזרא נתגדלה עם הזמן ובתקופת בן-סירא עוד לא הגיעה דמותו לאותו שיעור קומה שניתן לה בדברי חז"ל, כפי שאמרו חוקרים. עם זה אפשר שבעשרת פרקי ספר עזרא לא נאמר משהו מעוררומיוחד שיהיה בו משום 'סיפור' – לא בניין מקדש ולא חומות של ירושלים. קריאת התורה שנתלוותה בדמעות ובעקבותיה נכרתה האמנה, מסופרת בפרק ח של נחמיה ואין היא עניין לעזרא. בין ההבדלים שניתן למנות בין עזרא לנחמיה, הבדל חשוב הוא העובדה שעזרא לא נתחבר בכתיבה ספרותית רציפה. הוא הורכב מארבעה קטעים שנלקטו מן המוכן. משמע שהמחבר של ספר עזרא פעל לאו דווקא כסופר אלא כסַדרן. ארבעת הקטעים שהשתמש בהם המחבר הם: (1) עז' פרק א, שהוא המשך של דה"י ונזכר בו האירוע החשוב ביותר של אותו זמן – הכרזת כורש. כשהקטע נמצא בדה"י אין הוא צריך כותרת ומכאן היעדר כותרת בראש ספר עזרא; (2) עז' ב, א-סט: רשימת העולים עם זרובבל; (3) עז' ג–ו: פרשת הקמת הבית השני על תהפוכותיה; (4) עז' ז–י: זכרונות עזרא. ארבעת הקטעים אינם אחידים בלשונם וכל שכן בתוכניהם. ; עם ארבעת הקטעים בא ספר עזרא לסיומו, ובספר נחמיה כבר אנו נמצאים בספירה אחרת שמורגשת במיוחד בדברי נחמיה עצמו" -- כריכה אחורית.

כותר האסופה המקראית : תהליכי הגיבוש עד סוף ימי בית שני ושינויי הצורה עד מוצאי ימי הביניים / מנחם הרן.
כותרים נוספים האספה המקראית
אספה המקראית
מקום קשור Jerusalem (Israel)-place of publication
מוציא לאור ירושלים : מוסד ביאליק
שנה תשנ"ו 1996-תשע"ד 2014
הערת תוכן ותקציר א. אקדמות להסברת הקאנוניזציה של המקרא כתהליך היסטורי. תשנ"ו 1996. 388 ע'.
ב. הקנוניזציה של המקרא בהתגלמותה ההיסטורית: התורה הדבטרונומית והחיבור הדבטרונומיסטי. תשס"ד 2003. 331 ע'.
ג. הקנוניזציה של המקרא בהתגלמותה ההיסטורית: הקנוניזציה של כתבי הנביאים כאיסוף של שרידים. תשס"ח 2008. 722 ע'.
חלק ד. ספר עזרא-ונחמיה כצירוף אחד. תשע"ד 2014. 280 ע'.
הערות כולל מפתחות.
תיאור 4 כר' (חלק א-ד)
24 ס"מ.
שפה עברית
מזהה ISBN9653426664 (Vol.1)
ISBN9653428640 (Vol.2)
ISBN9789653429499 (Vol.3)
ISBN9789655361476 (Vol.4)
מספר מערכת 990017324600205171
קישורים תמונה קדמית
תמונה אחורית
תוכן העניינים

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?