חזרה לתוצאות החיפוש

"פֶּקוֹלָה, ילדה שחורה, נכספת לעיניים כחולות. כל לילה, במשך שנה תמימה, היא מתפללת שיהיו לה עיניים כחולות. כמו ציפור מקורקעת המכה בכנפיה באוויר, היא שואפת אל הרִיק הכחול, שאינה יכולה להגיע עדיו, אבל הוא ממלא את נפשה. בסוף יהיו לה עיניים כחולות, שאיש מלבדה לא יראה אותן, אבל האם הן הכי כחולות בעולם? על הזוועה שבלב כיסופיה עולה רק הרוע שבהגשמתם. בסתיו 1941 - השנה של ההתרחשות - לא צמחו ציפורני-חתול. אולי משום שפקולה הרתה לאביה, צ'וֹלי, ואולי משום שהאדמה עצמה היתה סרבנית. כך מספרת טוני מוריסון מיד בפתיחה. מה שנשאר לספר הוא "למה", אבל הסיבתיות חמקמקה וקשה, ולא נותר אלא לחסות ב"כיצד". ; 'העין הכי כחולה' אינו רומאן על מצבם של השחורים מול הלבנים המקפחים את חירותם. אף על פי שדמויותיו הם שחורים באוהאיו של שנות ה- 40, עומד במרכזו הכלא האנושי, המצב הקיומי שבו כל אדם מוצא את עצמו בחוץ, בשוליים, בחיפוש אחר החיים שיתמודדו עם האי חיים. פקולה, הנסגרת בסוף בתוך עולם מנותק, שבו סיפורה אחר ממה שמספרים כולם, היא רק גילום קיצוני של מצבם של כל האחרים. כל אחד מנסה לבנות איזו לכידות מפיסות חיים, נסגר בתוך סיפור ('הכל בגלל השן שנשברה') - אבל "האומנם כך זה היה?... רק בקושי." ; זהו ספר שכל דמויותיו אלימות ומכאיבות, או נמשכות אל האלימות המופעלת עליהן - אבל השנאה והאלימות מוצגות בו כקשר רגשי עם העולם, ככמיהה למגע. אפילו צ'ולי, אביה של פקולה, עשה בה מה שעשה מן הסתם משום ש"אהב אותה די הצורך לגעת בה, לעטוף אותה, לתת לה משהו מעצמו."" -- מהכריכה האחורית.

כותר העין הכי כחולה / טוני מוריסון
מאנגלית - טל ניצן-קרן.
כותרים נוספים Bluest Eye. Hebrew
העין הכי כחלה
עין הכי כחלה
מקום קשור Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
מחברים/ יוצרים נוספים ניצן, טל
מוציא לאור תל אביב : הקיבוץ המאוחד
שנה תשנ"ו 1996
הערות רומן.
סדרה הספריה החדשה
הספריה החדשה למנויים, 1996
<3>
תיאור 185, [4] ע'
21 ס"מ.
שפה עברית
מספר מערכת 990013689040205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?