קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

  1. עמוד הבית
  2. הספרייה לשירותך – השאלה, שעות פתיחה ומידע על שירותי הספרייה
  3. הודעות ועדכונים
  4. נחתם הסכם לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין הספרייה הלאומית של ישראל והארכיון הלאומי של איחוד האמירויות
נחתם הסכם לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין הספרייה הלאומית של ישראל והארכיון הלאומי של איחוד האמירויות

נחתם הסכם לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין הספרייה הלאומית של ישראל והארכיון הלאומי של איחוד האמירויות

"הסכמי אברהם" שנחתמו בספטמבר האחרון בין ישראל לכמה מדינות ערביות, הביאו להסכם שיתוף פעולה היסטורי וראשון מסוגו בין הספרייה הלאומית של ישראל לארכיון הלאומי של איחוד האמירויות, ארכיון שעתיד להפוך בשנים הקרובות גם הוא לספרייה הלאומית באבו דאבי.

במסגרת הסכם שיתוף הפעולה בין שני הארגונים, הפועלים לשימור הזיכרון ההיסטורי והמורשת התרבותית – כל אחד במדינתו, יתקיימו קשרי עבודה ופעילות משותפות במהלך השנים הקרובות.

במסמך ההבנות שנחתם השבוע בין ראשי הספרייה הלאומית הישראלית והארכיון הלאומי של איחוד האמירויות נכתב כי שיתוף הפעולה יהיה בתחומי ההנגשה והדיגיטציה של ארכיונים וכתבי יד חשובים לטובת אנשי אקדמיה וחוקרים בשתי המדינות; חילופי ידע בתחומי חקר האסלאם והמזרח התיכון; הכשרת צוותים; קיום סמינרים וסיורים מקצועיים. בנוסף, מתכננים ראשי הספרייה הלאומית לקיים בעתיד – לכשיפתח המשכן החדש של הספרייה בקרית הלאום – אירועים ופעילויות חינוך ותרבות משותפות, חילופי תערוכות ועוד. באירוע המקוון השתתפו גם שגריר האמירויות בישראל מוחמד מחמוד אל חאג'ה ושגריר ישראל באבו דאבי איתן נאה.

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, אמר בטקס המקוון שההסכם משקף את מטרות הסכמי השלום, במיוחד בתחומי התרבות. "אני משוכנע ששיתוף פעולה הדוק בין הארכיונים הלאומיים של איחוד האמירויות הערביות לספרייה הלאומית של ישראל יהווה אבן יסוד ושלב חשוב בקידום האמון ההדדי, היחסים החמים והדיאלוג התרבותי בין המדינות", אמר בלומברג.

ד"ר עבדוללה מ. אלראיסי, מנכ"ל הארכיון הלאומי של איחוד האמירויות הערביות אמר באירוע "אנו שואפים כל הזמן לחזק את הקשרים הבינלאומיים שלנו ואת חילופי הידע עם ספריות וארכיונים בכל רחבי העולם והקשר עם הספרייה הלאומית של ישראל הוא חלק חשוב מאוד בקידום מטרה זו בכלל ובקידום ההיסטוריה והמורשת של עמי המזרח התיכון בפרט".

סיכמה ד"ר רחל יוקלס, ראש אגף האוספים בספרייה הלאומית באומרה כי הספרייה מחויבת להנגיש את אוצרותיה ואוספיה לציבור בארץ ובעולם כולו. "מדי שנה עשרות אלפי חוקרים מרחבי המזרח התיכון משתמשים באוספים הדיגיטליים שלנו ובהם - כתבי יד נדירים, עיתונות היסטורית וחומרים אחרים. הסכם שיתוף הפעולה עם הארכיון הלאומי של איחוד האמירויות יקדם את המטרות המשותפות של שני הארגונים לשמר ולהנגיש את המורשת התרבותית של האסלאם והמזרח התיכון לבני כל הדתות".

יצוין כי אוסף האסלאם והמזרח התיכון הוא אחד מאוספי הליבה של הספרייה הלאומית מאז ראשית המאה ה-20. האוסף, הזוכה להכרה בינלאומית, מכיל מקורות מידע ראשוניים ומשניים העוסקים בנושא דת האסלאם מראשיתה ועד ימינו, לרבות משפט, תיאולוגיה, פילוסופיה, מיסטיקה והלכה, וכן אוספים וארכיונים בתחומי ההיסטוריה וחקר המזרח התיכון, ושפות וספרות מוסלמית.