קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

תרומת ספרים נדירים לספרייה הלאומית

תרומת ספרים נדירים לספרייה הלאומית

בסוף חודש אוקטובר 2022 התקבלה תרומה חשובה מאוד של ספרים נדירים שהודפסו לאורך תקופה של למעלה מ-400 שנה. שבעת הספרים שנתרמו בעילום שם כוללים יצירות מהמאות ה-15, ה-17, ה-18 וה-20. מרבית הכותרים לא היו קיימים באוספי הספרייה, דבר המעלה מאוד את ערך התרומה לספרייה הלאומית.

הספר העתיק ביותר שנתרם הוא דפוס ערש (אינקונבולה) מ-1499. מדובר בסיפורת מתקופת הרנסנס ומחברה היה ככל הנראה הנזיר פרנצ'סקו קולונה. שם היצירה (המורכבת למדי) הוא "מאבק האהבה בחלום" (Hypnerotomachia Poliphilii). הרומן ראה אור ב-1499 בוונציה והתקבל באהדה גדולה, למרות המורכבות בסגנון הכתיבה ובלשון הכתיבה (תערובת של לטינית ואיטלקית מהתקופה). הספר מאויר עם עשרות חיתוכי עץ מרהיבים.

שלושה ספרים מתוך התרומה כוללים יצירות של וויליאם שייקספיר. מדובר במהדורות ראשונות או קדומות של יצירותיו:

  • פרגמנט מתוך המהדורה הראשונה של כל מחזותיו, הנקרא "הפוליו הראשון" (The First Folio) שראה אור ב-1623. הפרגמנט בכריכה אומנותית כולל את המחזה "אנטוניוס וקליאופטרה".
  • עותק של המהדורה השנייה של יצירות שייקספיר, הנקרא "הפוליו השני" (The Second Folio) שהודפס ב-1632.
  • ספר קטן אך יפה ביותר ובו שירי שייקספיר במהדורה הראשונה מ-1640.

בנוסף, נתרמו שני הכרכים הגדולים של המילון של השפה האנגלית של סאמואל ג'ונסון מ-1755 (A Dictionary of the English Language) וגם כרך ובו התכנית המודפסת למפעל זה מ-1747. המילון נחשב לאחד החשובים בן התקופה.

הספר החדש ביותר שהתקבל הוא המהדורה הראשונה והמושקעת של זיכרונותיו של תומס אדוורד לורנס ("לורנס איש ערב") – The Seven Pillars of Wisdom מ-1926.

אנו מברכים על התרומה יקרת הערך שהוענקה לספרייה הלאומית. מדובר בהעשרה משמעותית של אוספי הספרייה.