קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
  • ארכיון
צילום: לא ידוע, 1960-1970
מתוך: ארכיון גדולה עוגן

הפסלת ואמנית הקרמיקה גדולה עוגן נולדה בירושלים בשנת 1929. אמה צביה הייתה מורה ורקדנית, ואביה, שמואל יוסף שוויג, היה צלם. בין השנים 1950-1949 למדה עוגן סוציולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ולאחר מכן המשיכה את לימודיה בבצלאל במחלקה לקרמיקה (1952-1950). לאחר מכן השתלמה ועבדה בסטודיו של אומנית הקרמיקה הדוויג גרוסמן בירושלים (1955-1952). החל משנות החמישים של המאה העשרים הייתה עוגן בין היוצרים בקרמיקה שעבודתם היוותה דוגמא ליצירה מקורית בישראל, וכמה מעבודותיה הוצבו בשגרירויות המדינה בחו"ל. עבודותיה הוצגו בתערוכות הקרמיקה הראשונות בישראל, וכן בתערוכות בחו״ל, ביניהן זכתה באות הצטיינות בתערוכה בינלאומית שהתקיימה בשטוטגרט, גרמניה, ב-1960. עוגן השתתפה גם בתערוכה ייצוגית של קרמיקה ישראלית שנדדה ב-1958 בארה"ב תחת השם Forms of Israel. כמו כן, הציגה ביריד הבינלאומי בבריסל ב-1959, ועבודותיה נכללו בביתן הישראלי בתערוכת אקספו במונטריאול בשנת 1967 . לאורך השנים עבודות פיסול ותבליטים שיצרה הוצגו במוסדות ואתרים שונים בישראל. בין השנים 1979-1962 כיהנה עוגן כראש המחלקה לקדרות וקרמיקה באקדמיה לאמנות ועיצוב 'בצלאל'. ארכיונה של גדולה עוגן נאסף ונשמר על ידיה ועל ידי משפחתה והוא כולל חומרים החל משנות ה-1950 ועד לשנות ה-2000. בארכיון תיעוד מצולם נרחב של עבודות פיסול ותבליטי הקיר שיצרה לאורך השנים עבור מוסדות ואתרים שונים בישראל, בהם האוניברסיטה העברית, מכון ויצמן, בנק לאומי, זכרון יעקב, מעלה אדומים והעיר חדרה. בין השנים 2020-2021 נוספו לארכיון תצלומי צבע בהם תועדו עבודותיה של עוגן כפי שנשתמרו במוסדות, באתרים ובמרחבים ציבוריים שונים בישראל. פרויקט הצילום נעשה ביוזמת משפחתה. בארכיונה של עוגן תצלומים רבים המתעדים את עבודותיה, חומרים הנוגעים לפעילותה כמרצה בבצלאל, תעודות ופרסים שקיבלה על השתתפותה בתערוכות בישראל ומחוצה לה, מסמכים מנהליים, תכניות, הזמנות, קטלוגים וקטעי עיתונות.

כותר.. ארכיון גדולה עוגן.
שנה 1927-2021
הערות Fonds Record
היסטוריה ארכיונית: חומרי ארכיונה של גדולה עוגן נאספו ונשמרו בביתה על ידיה ועל ידי בני משפחתה. החומרים הצטברו בין שנות ה-1950 ועד לשנות ה-2000, ומרביתם נשמרו ללא סדר תמטי. לארכיון מעולם לא הופקו עזרי איתור או קטלוג. בשנת 2021 ארכיונה של עוגן סודר, נרשם והומר למדיה דיגיטלית במסגרת פרויקט 'האוסף הלאומי הדיגיטלי: אדריכלות, מחול, עיצוב ותיאטרון', שנוהל על ידי הספרייה הלאומית. במסגרת הטיפול בארכיון, חולקו החומרים לשבע סדרות, שסודרו על פי סוגי החומר והנושאים שבהן: ארבע סדרות של תצלומים, המחולקות לפי תוכן התצלומים - עבודות פיסול, תבליטי קיר, אובייקטים שימושיים ודקורטיביים, ותצלומים אישיים ומשפחתיים. סדרת ׳סקיצות ורשימות׳ כוללת מחברות סקיצות, רשימות על עבודות, טקסטים שונים שכתבה עוגן ורשימה של קורות חייה. סדרת ׳פירסומים, מכתבים ומסמכים׳ כוללת קטעי עיתונות, קטלוגים וכתבי עת הנוגעים לתחומי פעילותה השונים של עוגן, וכן פרסומים של מאמרים שחיברה. בנוסף, כוללת הסדרה מכתבים שונים שקיבלה ושכתבה. סדרת ׳פעילות אקדמית׳ כוללת בעיקר רשימות, טיוטות ומאמרים שכתבה עוגן או שרשמה את הערותיה עליהם, וכן חומרים וקטעי עיתונות הנוגעים לפעילותה כראש המחלקה לקדרות וקרמיקה בבצלאל (1979-1962). בארכיון גם תצלומים דיגיטליים שהתקבלו ממשפחתה של עוגן, בהם סדרת תצלומים המתעדים את עבודות הפיסול ותבליטי הקיר שיצרה עוגן, במקומות שונים בישראל. את העבודות צילם אריאל ורהפטיג בין השנים 2021-2019, ביוזמת המשפחה, והם הועברו לשימוש הספרייה הלאומית כחלק מרישום הארכיון.
סוג האוסף: ארכיון אישי
סימול בספריית בעלים חזקה פרטית
היקף החומר 6 מיכלים.
מתוך ארכיון גדולה עוגן
סימול PGdOg
רמת התיאור Fonds Record
קרדיטים ארכיון גדולה עוגן זמין דיגיטלית, באדיבות המשפחה ובמסגרת שיתוף הפעולה בין משרד ירושלים ומורשת, הספריה הלאומית של ישראל, שנקר-הנדסה.עיצוב.אמנות. ומחלקת היודאיקה בספרייה אוניברסיטת הרווארד. Gedula Ogen Archivecan now be accessed online, by courtesy of the family and as part of a collaborative initiative between The Ministry of Jerusalem and Heritage, The National Library of Israel, Shenkar-Engineering.Design.Art and the Judaica collection at the Harvard University Library.
מספר מערכת 997010358089605171
קישורים תמונת ארכיון

בכל שימוש יש לציין את מקור הפריט בנוסח הבא:

ארכיון גדולה עוגן זמין דיגיטלית, באדיבות המשפחה ובמסגרת שיתוף הפעולה בין משרד ירושלים ומורשת, הספריה הלאומית של ישראל, שנקר-הנדסה.עיצוב.אמנות. ומחלקת היודאיקה בספרייה אוניברסיטת הרווארד. Gedula Ogen Archivecan now be accessed online, by courtesy of the family and as part of a collaborative initiative between The Ministry of Jerusalem and Heritage, The National Library of Israel, Shenkar-Engineering.Design.Art and the Judaica collection at the Harvard University Library.

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?

שותפים