קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט
  • ארכיון
צילום: לא ידוע, 1913
מתוך: ארכיון ראש פינה

ארכיון ראש פנה ע"ש אברהם בלום נוסד ב-1987 ביוזמה ובסיוע משפחת בלום והמועצה המקומית ראש פנה. משכנו במבנה היסטורי בבית הפקידות, במתחם בתי פקידות הברון אשר ברחוב העליון במושבת הראשונים. הארכיון, נושא את שמו של אברהם בלום ז"ל שהיה נכד למייסדי המושבה. הארכיון היסטורי של ראש פנה שואב את מעמדו הסטטוטורי מחוק הארכיונים של גנזך המדינה ככל ארכיון ציבורי אחר בארץ. מי שהגה לראשונה את הרעיון להקמת ארכיון במושבה, היה מנחם בן אריה ז"ל. מנחם שנהג להציג את עצמו כ"מלקט ההיסטוריה של ראש פנה ומושבות הגליל העליון", התעניין, אסף וליקט כל חומר היסטורי של התקופה, בכלל זה חומרים הנראים לכאורה שוליים כגון: פתקים, מכתבים ורשימות בנושאים שונים, קטעי עיתונות ועוד. בעזרת יהודה עצבה (חוקר ומתעד), יצרו השניים כרטסת תיקי רשומות על פי נושאים. בסיוע ובמימון המועצה המקומית ראש פנה, הנהלת השחזור וגורמים נוספים, נעשתה עבודת תשתית אשר שימשה בסיס להקמת הארכיון. יש לציין בצער רב, שחומר ארכיוני חשוב מימיה הראשונים של המושבה, נשרף והושמד בתקופת השלטון העות'מאני וזאת מטעמים פוליטיים. גרעין הארכיון הנו היסטורי והוא משמש כמרכז אזורי ומקומי למקורות ותיעוד לתולדות המושבה מאז היווסדותה ועד היום. בין חטיבות הארכיון והגופים היוצרים ניתן למצוא בין היתר את: ועד המושבה, האגודה החקלאית השיתופית, המועצה מקומית ראש פינה, סינדיקט הטבק, התאגדות האיכרים של מושבת ראש פנה, החברה לפיתוח ראש פנה, בית משפט השלום העברי למושבות הגליל, בית"ר, בית הספר וילקומיץ'. ארכיון מקבל לידיו חומר ארכיוני ממשפחות ואנשים שפעלו בעבר ובהווה בתחומי המושבה ו/ או השפיעו על החיים בה, כגון: שוחט, וטרניר, רופא, מורים, אנשי תרבות, תושבים במושבה. הארכיונים אישיים כוללים את ארכיון בן אריה, ארכיון פרופ גדעון מר, וארכיונים של משפחות רבות מקרב המייסדים. אוספים מיוחדים של הארכיון מכילים תצלומים, חומר קרטוגרפי, תיעוד בעל פה ועיתונים. הארכיון מקבל לידיו חומר ארכיוני ממקורות חיצוניים כגון: ישובים שכנים (קיבוצים, צפת, חצור, מושבים). ארכיון ראש פנה שואף לפעול בכל תחומי המקצוע כדי לשקף את התמונה האמיתית של התפתחות המושבה באיסוף ובהנגשה. בהמשך המסמך יובהר אילו תהליכים יש לבצע כדי לממש את החזון והמטרות. ברור לכל שהדבר לא נעשה או לא יעשה ביום אחד והפעילות בשטח או במציאות תיעשה בהלימה למשאבים שיוקצו לכך: כח אדם, ציוד לאיחסון ולטכנולוגיה, שיפור המבנה ותקציב בהתאם. החומר הארכיוני שנקלט בארכיון המושבה ראש פנה ע"ש אברהם בלום יטופל בהתאם לתקנים המקובלים במקצוע הארכיונאות.

כותר ארכיון ראש פנה על שם אברהם בלום.
הערות סגור לעיון עקב צנעת הפרט.
סימול במוסד בעלים ארכיון ראש פנה על שם אברהם בלום
מתוך ארכיון ראש פנה על שם אברהם בלום
סימול IL-RPN-001
רמת התיאור Section Record
קרדיטים רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין ארכיון ראש פנה על שם אברהם בלום, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the The Avraham Bloom Historical Archives of Rosh Pina, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.
מספר מערכת בספרייה הלאומית 997010004554805171
קישורים תמונת ארכיון

בכל שימוש יש לציין את מקור הפריט בנוסח הבא:

רשומה זו היא חלק מפרויקט רשת ארכיוני ישראל (רא"י) וזמינה במסגרת שיתוף פעולה בין ארכיון ראש פנה על שם אברהם בלום, משרד ירושלים ומורשת והספרייה הלאומית של ישראל. This bibliographic record is part of the Israel Archive Network project (IAN) and has been made accessible thanks to the collaborative efforts of the The Avraham Bloom Historical Archives of Rosh Pina, the Ministry of Jerusalem and Heritage and the National Library of Israel.

תנאי השימוש:

שימוש לא מסחרי להוראה ומחקר בלבד

מותר להעתיק את הפריט ולהשתמש בו לשימוש לא מסחרי לצרכי לימוד עצמי הוראה ומחקר בלבד.

חובה להעניק קרדיט ליוצר/ים בכל שימוש בפריט.

אסור לפגוע בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אין צורך לפנות לספרייה לקבלת רשות לשימוש שאינו מסחרי לצרכי הוראה ומחקר.

שימוש מסחרי או שימוש שאינו לצורכי הוראה ומחקר מותנה בקבלת הרשאה מבעל זכויות היוצרים בפריט ו/או מבעל האוסף. לא נדרש אישור נוסף מהספרייה הלאומית.

ניתן לפנות לספרייה הלאומית לקבלת פרטי הקשר של בעל זכויות היוצרים/בעל האוסף באמצעות טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

מידע נוסף:

הפריט כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות טופס בקשה לבירור זכויות יוצרים

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?

שותפים