קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

משה דפנא (1963-1884), משורר ומחנך. בנו של משה, אביטל דפנא (1980-1916), ממייסדי וחבר קיבוץ מעוז חיים, פיזמונאי וצלם הקיבוץ. הארכיון כולל חומרים הקשורים לפעילותם הספרותית של משה ואביטל דפנא. ביניהם כתבי יד של שירי ילדים ושירים העוסקים בהווי הקיבוץ, התכתבות, תעודות אישיות וכן שני אילנות יוחסין של משפחות בלאוושטיין והנקין.

כותר ארכיון משה ואביטל דפנא.
כותרים נוספים English title: Moshe and Avital Dafna Archive.
שנה 1920-1980
הערת ציטוט ARC. 4* 2077 ארכיון משה ואביטל דפנא, מחלקת ארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים.
הערות Fonds Record
משה דפנא (בלאוושטיין) היה משורר ומחנך ישראלי (1884-1963). נולד בסודיקלוב שבאימפריה הרוסית. ב-1906 הגיע ליפו, עבד כשומר ופועל במושבה רחובות והיה שותף להקמת מפלגת "הפועל הצעיר". למד בבית המדרש למורים של חברת "עזרה" בירושלים ולאחר מכן לימד ברחובות, גדרה, מקווה ישראל ויפו. ב-1928 הוזמן לבקר בבית הספר העברי הגבוה ובסמינר למורים במיניאפוליס שבמינסוטה. באוניברסיטת מינסוטה סיים לימודים לתואר מוסמך בבוטניקה ובתורת הפיקוח. ב-1930 חזר לארץ והתמנה למנהל בית ספר בתל אביב. ב-1938 היה למפקח על בתי ספר של הזרם הכללי, תפקיד בו המשיך גם לאחר קום המדינה. שימש כחבר מרכז הסתדרות המורים וועד החינוך, וממייסדי המדרשה הממלכתית למחנכים למוזיקה ומורה בה. עוד בתקופת לימודיו בסמינר למורים החל לכתוב שירי ילדים בעברית. שיריו התפרסמו בעיתוני ילדים ונוער וחלקם הועתקו למקראות ולספרי לימוד. תרגם סיפורים ושירים מרוסית, גרמנית ואנגלית. היה נשוי לבלה לבית הנקין (ממשפחת ביל"ויים מגדרה). ואב לאביטל דפנא וטובה לוין. נכדו הוא אהוד דפנא, לו הקדיש את השיר 'הודי חמודי'. אהוד דפנא נהרג במלחמת יום הכיפורים.
אביטל דפנא, בן משה ובלה, נולד במושבה גדרה בשנת 1916. עבר עם משפחתו לשכונת 'תל נורדו' בתל אביב. בהשפעת חבריו מגימנסיה 'הרצליה' הצטרף לתנועת 'החוגים' ויצא למשימותיה. בשנת 1937 עלה יחד עם אשתו מלכה (לבית ברזניק) להקמת קיבוץ מעוז חיים. סיפק פזמונים לחגים ולאירועים בקיבוץ. שימש בתפקידי מפתח בקיבוץ, היה צלם הבית של הקיבוץ וערך במשך שנים רבות את העיתון "לחברים". מ-1959 עבד בהוצאת "הקיבוץ המאוחד". ילדיו הם אהוד, יעל, יואב וגלעד דפנא. נפטר בשנת 1980.
Language note/הערת שפה: כל החומר בארכיון הוא בעברית.
תיאור 0.6 מטר..
מתוך ארכיון משה ואביטל דפנא.
שפה עברית
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי משה דפנא (בלאוושטיין) היה משורר ומחנך ישראלי (1884-1963). נולד בסודיקלוב שבאימפריה הרוסית. ב-1906 הגיע ליפו, עבד כשומר ופועל במושבה רחובות והיה שותף להקמת מפלגת "הפועל הצעיר". למד בבית המדרש למורים של חברת "עזרה" בירושלים ולאחר מכן לימד ברחובות, גדרה, מקווה ישראל ויפו. ב-1928 הוזמן לבקר בבית הספר העברי הגבוה ובסמינר למורים במיניאפוליס שבמינסוטה. באוניברסיטת מינסוטה סיים לימודים לתואר מוסמך בבוטניקה ובתורת הפיקוח. ב-1930 חזר לארץ והתמנה למנהל בית ספר בתל אביב. ב-1938 היה למפקח על בתי ספר של הזרם הכללי, תפקיד בו המשיך גם לאחר קום המדינה. שימש כחבר מרכז הסתדרות המורים וועד החינוך, וממייסדי המדרשה הממלכתית למחנכים למוזיקה ומורה בה. עוד בתקופת לימודיו בסמינר למורים החל לכתוב שירי ילדים בעברית. שיריו התפרסמו בעיתוני ילדים ונוער וחלקם הועתקו למקראות ולספרי לימוד. תרגם סיפורים ושירים מרוסית, גרמנית ואנגלית. היה נשוי לבלה לבית הנקין (ממשפחת ביל"ויים מגדרה). ואב לאביטל דפנא וטובה לוין. נכדו הוא אהוד דפנא, לו הקדיש את השיר 'הודי חמודי'. אהוד דפנא נהרג במלחמת יום הכיפורים.
אביטל דפנא, בן משה ובלה, נולד במושבה גדרה בשנת 1916. עבר עם משפחתו לשכונת 'תל נורדו' בתל אביב. בהשפעת חבריו מגימנסיה 'הרצליה' הצטרף לתנועת 'החוגים' ויצא למשימותיה. בשנת 1937 עלה יחד עם אשתו מלכה (לבית ברזניק) להקמת קיבוץ מעוז חיים. סיפק פזמונים לחגים ולאירועים בקיבוץ. שימש בתפקידי מפתח בקיבוץ, היה צלם הבית של הקיבוץ וערך במשך שנים רבות את העיתון "לחברים". מ-1959 עבד בהוצאת "הקיבוץ המאוחד". ילדיו הם אהוד, יעל, יואב וגלעד דפנא. נפטר בשנת 1980.
הערת שפה כל החומר בארכיון הוא בעברית.
מספר מערכת 997007780175505171
היסטורית בעלים הארכיון הופקד לצמיתות בספרייה הלאומית בחודש דצמבר 2019, בידי הנכד והבן גלעד דפנא.

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC
תגיות

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?