קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

האוסף כולל תעודות, כרוזים, עיתונים שבועיים, התכתבות, שטרי כסף, ציורים, עדויות בכתב יד, יצירות ספרות, מאמרים ותצלומים מגיטו וילנה, שאסף המשורר אברהם סוצקבר בזמן השואה.

כותר אסף תעודות על גיטו וילנה
כותרים נוספים English title: Collection of documents on Vilna (Vilnius) Ghetto.
Collection of documents on Vilna (Vilnius) Ghetto.
אוסף תעודות על גטו וילנה.
שנה 1940-1950
הערת ציטוט ARC. 4* 1703 אוסף תעודות על גיטו וילנה, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים.
הערות Fonds Record
תיאור 0.40 מטר..
מתוך אסף תעודות על גיטו וילנה
שפה יידיש
גרמנית
פולנית
רוסית
סימול ARC.
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי ב-6 ו7 בספטמבר 1941 כינסו הנאצים את 38,000 היהודים שנותרו בווילנה. מדיניות היודנראט, בראשות יעקב גנס, הייתה לשמור בכל מחיר על סיכויי הישרדות הגטו. הם הקימו "גטו עובד" ופעלו ליצירת מקורות פרנסה, בתקווה שהיצרנות תעזור להמשך הקיום היהודי עם מעט אוטונומיה. כמו כן הוקמה מערכת אדמיניסטרטיבית לטיפול בבעיות הרעב, המגיפות וצפיפות הדיור, כולל בתי תמחוי ורשת חינוך לילדים ומבוגרים. הם הפעילו משטרה יהודית שתשליט סדר ותאכוף את החוק. למרות התנאים הלא אנושיים, בגטו התקיימו חיי תרבות עשירים: ביוזמתו של גנס הוקמה קבוצת תיאטרון, ספריית שטראשון המשיכה לפעול גם בשיא פעולות ההשמדה, ולאחר שנה היו רשומים בה 4,700 מינויים מתוך אוכלוסייה של כ-17,000 נפש. כמעט בכל ערב שבת התקיימו סימפוזיונים, נשפים ו"מסיבות תה" תרבותיות של חברי אגודות המורים, הסופרים, המוזיקאים, השחקנים והציירים, שבהם הרצו על נושאים שונים, נאספו תעודות ומסמכים לארכיון על חיי הגטו והתקיימו אף תזמורת סימפונית ומקהלה.
הערת שפה הארכיון ביידיש, פולנית, גרמנית ומעט רוסית.
מספר מערכת 990032563870205171
היסטורית בעלים האוסף נקנה והופקד לצמיתות בספרייה הלאומית. מאי 1994.
תיאור אוסף תעודות, כרוזים, עיתונים שבועיים, התכתבות, שטרי כסף, ציורים, עדויות בכתב יד, יצירות ספרות: פרוזה ושירה, מאמרים ותצלומים - הכל מגיטו וילנא שאסף המשורר אברהם סוצקבר בזמן השואה.

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?