קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

האוסף כולל חומר שנאסף על ידי יוחנן רטנר, לצורך כתיבת זכרונותיו (יצאו לאור לאחר פטירתו בספר: "חיי ואני") וכן גזרי עתונות שנאספו לאחר פטירתו של רטנר על ידי רעייתו, אורה רטנר. עיקר החומר באוסף מהווים כתבי היד של זכרונות רטנר, וקבוצה של מכתבים ותעודות שנאספו על ידי רטנר, כדי להאיר פרקים שונים בזכרונותיו, ובמיוחד פרשת מינויו לתפקיד מ"מ הרמטכ"ל ותפקידו בעיצוב המטה הכללי של צה"ל בראשיתו.

כותר אוסף יוחנן רטנר.
כותרים נוספים English title: Eugen Ratner Collection.
שנה 1888-1986
הערת ציטוט V 1370 אוסף יוחנן רטנר, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים
הערות Fonds Record
תיאור 1.2 מטר..
מתוך אוסף יוחנן רטנר.
שפה גרמנית
עברית
רוסית
סימול V 1370
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי יוחנן (אויגן) רטנר נולד בעיר אודסה בשנת 1891. עד גיל 14 למד בגימנסיה רוסית באודסה. בשנת 1905 נשלח ללימודים בגימנסיה גרמנית בעיר מנהיים, גרמניה. בשנת 1909 החל רטנר את לימודי האדריכלות. בשנת 1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, חזר רטנר לרוסיה והתגייס לצבא. רטנר שרת בצבא הצאר ומאוחר יותר, בצבא האדום בדרגת קצין (מפקד חטיבה). בשנת 1917 שב רטנר לגרמניה, לשם השלמת לימודי האדריכלות. בשנת 1923 עלה יוחנן רטנר לארץ ישראל והחל לעבוד כפועל בניין. בשנת 1926 התקבל להוראה במחלקה לאדריכלות של הטכניון. בשנת 1928 זכה רטנר בתחרות לתכנון בנייני המוסדות הלאומיים בירושלים. בשנת 1939 נתמנה רטנר לפרופסור מן המניין בטכניון. במקביל לפעילותו כאדריכל ומורה, היה רטנר פעיל בארגון ה"הגנה", אליו הצטרף כבר בשנת 1925. בשנת 1938 מונה רטנר להיות רמ"א - ראש המפקדה הארצית הראשון של ה"הגנה". עם פרוץ מלחמת העולם השנייה גוייס רטנר על ידי הצבא הבריטי לשם הכנת תכנית חירום למקרה של פלישת הצבא הגרמני לארץ ישראל. במארס 1948 מונה רטנר לממלא מקום הרמטכ"ל, אך התפטר מתפקיד זה לאחר זמן קצר. רטנר היה אחד מששת האלופים הראשונים של צה"ל. היה אחראי לבניית המטה הכללי והתוויית תפקידיו. ב-1948-1949 היה הנספח הצבאי הראשון של צה"ל בברית המועצות. יוחנן רטנר נפטר בחיפה, בחודש ינואר 1965.
הערת שפה החומר באוסף הוא בעיקר בעברית ובגרמנית.
מספר מערכת 990030172580205171
היסטורית בעלים האוסף הופקד לצמיתות בספריה הלאומית בחודש אוגוסט 1967 על ידי אלכסנדר כסלו (קיסלגוף), חיפה. בחודש יוני 2018 הופקדו לצמיתות תעודות נוספות בידי בנו של יוחנן רטנר, מר מיכאל רטנר, חיפה.

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?