קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

צילום: צוות י.פ.פ.א., 1969
מתוך: ארכיון דן הדני

ישראל (שייב) אלדד (1909-1996) היה סופר עורך ומתרגם, מראשי ארגון המחתרת לח"י (לוחמי חירות ישראל) והוגה הדעות הבולט של הארגון, ובהמשך איש רוח מרכזי בימין האידיאולוגי בישראל. אלדד עלה ארצה מגליציה בשנת 1941, וזמן קצר לאחר מכן הצטרף אל הלח"י. לאחר הירצחו של אברהם שטרן (יאיר) בשנת 1942, הפך אלדד לאחד משלושת חברי מרכז הלח"י האחראי על החינוך וההסברה של המחתרת. בין השנים 1949-1963 ערך והוציא לאור את כתב העת "סולם" וריכז סביבו חוג רעיוני. בשנים 1964-1977 עסק בתרגום כתבי פרידריך ניטשה לעברית, בהזמנתה של הוצאת שוקן. אלדד חיבר אלפי מאמרים וכן כמה ספרים, שעסקו בחקר המקרא, בספרות, בפילוסופיה, בהיסטוריה של עם ישראל ועוד. ארכיונו האישי כולל טיוטות בכתב ידו לתרגום כתבי ניטשה, מכתבים, רשימות, יומנים, וטיוטות למאמריו והרצאותיו, ועוד.

כותר ארכיון ישראל אלדד.
כותרים נוספים English title: Israel Eldad Collection.
ארכיון ישראל אלדד.
שנה 1968-1972
הערת ציטוט ARC. 4* 1894 ארכיון ישראל אלדד, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים.
הערות Fonds Record
חלק מכתבי היד היו שמורים בעבר במחלקה לכתבי היד בספרייה הלאומית.
תיאור 3 מטר..
מתוך ארכיון ישראל אלדד.
שפה עברית
סימול ARC. 4* 1894
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי ישראל שייב - אלדד נולד בגליציה בשנת 1909. בשנת 1934 סיים את לימודיו באוניברסיטת וינה והוענק לו תואר דוקטור לפילוסופיה. בשנת 1941 עלה לארץ ישראל וזמן קצר לאחר מכן הצטרף אל לוחמי חירות ישראל. בשנת 1942, לאחר רצח אברהם שטרן (יאיר) היה אלדד לאחד ממנהיגי לח"י. בין השנים 1949-1963 ערך והוציא לאור את כתב העת "סולם". בשנים 1964-1977 עסק בתרגום כל כתבי פרידריך ניטשה לעברית, בהזמנתה של הוצאת שוקן. החל משנת 1963 היה מרצה בטכניון במסגרת "לימודים הומניסטיים". אלדד היה פובליציסט פורה ופרסם אלפי מאמרים מעל גבי במות שונות. ספריו עסקו במגוון רחב של נושאים, ובכלל זה בחקר המקרא ובהיסטוריה של עם ישראל. ישראל אלדד נפטר בירושלים, בשנת 1996.
הערת שפה התיעוד באוסף הוא בעברית ובגרמנית.
מספר מערכת 990029227990205171
היסטורית בעלים האוסף הופקד לצמיתות בספרייה הלאומית על ידי פרופ' אריה אלדד. הפקדה ראשונה: נובמבר 2005, הפקדה שנייה: יולי 2009. בשנת 2016 שולבו באוסף כתבי פנחס האלר, שהופקדו לצמיתות בספרייה עם ארכיונו של שבתי בן דב.
חומרים נוספים מהארכיון בהם כתבי יד, מכתבים ודברי דפוס הועברו לארכיון בידי פרופ' אריה אלדד בינואר 2021
תיאור הארכיון כולל 5 סדרות: כתבי יד תרגומי אלדד לכתבי פרידריך ניטשה, מכתבים, טיוטות מאמרים ורשימות, יומנים, דברי דפוס עם דברי אלדד ועליו - בהם גליונות 'דברי הימים' כתב העת ההסטורי בצורת עיתון עדכני שערך.
קישורים תמונת ארכיון

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?