חזרה לתוצאות החיפוש

הארכיון כולל תעודות אישיות, התכתבות, כרזות, כתבי יד של מחזות ותסריטים, תצלומים ותיעוד מגוון לתולדות פעילותו של רפאל צבי בתיאטרון העברי בארץ ישראל.

כותר ארכיון רפאל צבי.: -Raphael Zvi archive.
כותרים נוספים Raphael Zvi archive.
שנה 1917-1984
הערת ציטוט ARC. 4* 2026 ארכיון רפאל צבי, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים.
הערות Fonds Record
רפאל צבי (גרישה רבינוביץ') היה שחקן, במאי ומחנך. נולד בכ"ה בחשוון תרנ"ט (10 בנובמבר 1898) בעיר רוסלאבל (Рославль), רוסיה. בשנת 1918 הצטרף לתיאטרון "הבימה" בעיר מוסקבה, והשתתף בהפקת "הדיבוק" הראשונה. למד תיאטרון ומשחק אצל וכטנגוב וסטניסלבסקי. החל מ-1920 החל להורות משחק, תחילה בסטודיו למשחק של פועלי דפוס ובשנים 1923-1924 הדריך אחת מלהקות הצבא האדום. ב-1925 נפרד מחברי "הבימה", עלה לארץ ישראל ונמנה על ראשוני תיאטרון "אהל". בשנת 1929 נסע לאירופה, השתלם בתיאטרון והקים להקות דרמטיות עבריות בערים פריס, ברלין, קובנה. בשנת 1932 חזר ארצה והחל לארגן ולביים קבוצות של תיאטרון חובבים, בעיקר בקרב חלוצי עמק יזרעאל. בשנת 1940 התיישב בירושלים, והקים בה את "הסטודיה הדרמטית", שהחלה כחוג תיאטרון בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה העברית, ומאוחר יותר (ב-1944) פעלה תחת חסותה של ההסתדרות. במאי 1948 התפרקה הסטודיה ורפאל צבי עזב את ירושלים עם רעייתו, האמנית חיה אלפרוביץ' ובתם, עזה צבי. בסוף 1948 הקים רפאל צבי את להקת חיל התותחנים. בשנת 1949 החל לעבוד כמדריך לדרמה בבתי ספר באיזור תל אביב ובמוסדות חינוך מחוצה לה, בהם כפר הנוער "הדסים". במשך השנים לימד וטיפח שחקני תיאטרון רבים
ביים תסכיתי רדיו ושיחק בסרטי קולנוע. רפאל צבי נפטר בתל אביב בכ"ג שבט תשמ"ד (20 בינואר 1984).
Language note/הערת שפה: מרבית החומר בארכיון הוא בלשון העברית.
היסטורית בעלים ארכיון רפאל צבי הופקד לצמיתות בספרייה הלאומית בחודש מאי 2017 על ידי מנהל עיזבון בתו, עזה צבי.
תיאור 2 מטר..
שפה עברית
רוסית
יידיש
מספר מדף/סרט/תיק ARC. 4* 2026
מספר מערכת 990044043290205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?