קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

קריאל גרדוש ("דוש") (2000-1921), קריקטוריסט, מאייר ועורך גראפי. עבד בשבועון "העולם הזה" ובעיתון "מעריב". הארכיון כולל טיוטות של קריקטורות, כתבי יד של ספרים שנכתבו ואוירו בידי דוש, ציורים ועבודות גראפיות עבור גופים שונים, בהם תיאטראות וחברות מסחריות שעיצב להן סמלים, פרסים ותעודות אישיות והתכתבות.

כותר ארכיון דוש
כותרים נוספים English title: Dosh Archive.
Dosh Archive.
ארכיון קריאל גרדוש.
הערת ציטוט ARC. 4* 1793 ארכיון דוש, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים.
הערות Fonds Record
תיאור 7 מטר..
מתוך ארכיון דוש
שפה עברית
אנגלית
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי קריאל גרדוש נולד בשנת 1921 בעיר בודפשט, הונגריה. בשנת 1944 נשלח למחנות כפייה ועבודות פרך באיזור יוגוסלביה. בשנת 1945 הצליח לברוח ולשוב לביתו בבודפשט. בשנת 1946 עבר גרדוש להתגורר בעיר פריס, שם למד פילוסופיה וספרות בסורבון. במקביל ללימודיו, הצטרף לארגון לח"י והחל בציור קריקטורות עבור הארגון, שנשלחו לפרסום בעתון הקיר המחתרתי "המעש". בתחילת 1948 עלה גרדוש לארץ ישראל, וכאן החל לעבוד בעתון ההונגרי Uj kelet. בשנת 1950 החל גרדוש לעבוד גם בשבועון "העולם הזה", שם שימש כעורך גראפי, מאייר וקריקטוריסט. בשנת 1953 הוזמן גרדוש על ידי ד"ר עזריאל קרליבך, עורך העתון "מעריב", להצטרף לעתון כקריקטוריסט וחבר מערכת. גרדוש התמיד בעבודתו כמאייר קריקטורות וחבר מערכת "מעריב" עד לפטירתו בשנת 2000. במהלך 47 שנות פעילותו הרצופה ב"מעריב", פרסם גרדוש (בשם העט: "דוש") כ-10,000 קריקטורות ואיורים בעתון. בייחוד בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים, היתה הקריקטורה היומית של דוש ביטוי גראפי מרכזי להלך הדעות הפוליטי בישראל. במקביל לציור קריקטורות פוליטיות ב"מעריב", אייר דוש ספרים רבים, בהם ספריו של עמיתו לעתון "מעריב", אפרים קישון. דוש עסק גם בעיצוב גראפי ובכתיבה. קריאל גרדוש נפטר בתל אביב, ב-28 בפברואר 2000.
מספר מערכת 990031527700205171
תיאור הארכיון כולל: טיוטות של קריקטורות כתבי יד של ספרים שנכתבו ואוירו בידי דוש ציורים ועבודות גראפיות עבור גופים שונים, בהם תיאטראות וחברות מסחריות שעיצב להן סמלים תעודות שונות בנוגע להקמת המשמר האזרחי פרסים ותעודות אישיות התכתבות בנושאים שונים, בהם הקמת ארכיון לעתון "מעריב" גזרי עתונות, בעיקר מעתונים שבהם פורסמו קריקטורות וציורים מאת דוש.
קריאל גרדוש ("דוש") (2000-1921), קריקטוריסט, מאייר ועורך גראפי. עבד בשבועון "העולם הזה" ובעיתון "מעריב". הארכיון כולל טיוטות של קריקטורות, כתבי יד של ספרים שנכתבו ואוירו בידי דוש, ציורים ועבודות גראפיות עבור גופים שונים, בהם תיאטראות וחברות מסחריות שעיצב להן סמלים, פרסים ותעודות אישיות והתכתבות.

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: copyright@nli.org.il

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?