קוקיז (עוגיות)

אתר הספרייה הלאומית עושה שימוש בעוגיות (cookies) על מנת לשפר את חווית הגלישה שלך. הגלישה שלך באתר מהווה הסכמה לשימוש בעוגיות. למידע נוסף, אנא עיינו במדיניות הפרטיות

חזרה לתוצאות החיפוש

להגדלת הטקסט להקטנת הטקסט

הרב שמואל יוסף פין (1890-1818), עמד בראש אגודת חובבי ציון בווילנה, הוציא לאור את המוסף הספרותי הראשון של משכילי רוסיה, וכן תרגם חיבר וערך ספרים רבים. הארכיון כולל תעודות אישיות, כתבי יד, רשימותיו בנוגע להשכלה ברוסיה, התכתבות ענפה עם אישים כמו שלמה בובר, שמואל דוד לוצאטו, משה מונטיפיורי ועוד.

כותר.. ארכיון שמואל יוסף פין.
כותרים נוספים English title: Samuel Joseph Fünn Archive.
שנה 1839-1890
הערות Fonds Record
הערת ציטוט ARC. 4*1527 ארכיון שמואל יוסף פין, מחלקת הארכיונים, הספרייה הלאומית, ירושלים
היקף החומר 0.80 מטר..
מתוך ארכיון שמואל יוסף פין.
שפה עברית
גרמנית
רוסית
סימול ARC. 4* 1527
רמת התיאור Fonds Record
תקציר ביוגרפי הרב שמואל יוסף פין נולד בוילנה בשנת 1818. מ-1856 עד מותו שימש מפקח על בתי הספר היהודיים הממשלתיים במחוז וילנה וחבר קבוע במועצת העיר. משנות השמונים של המאה ה-19 עמד בראש אגודת חובבי ציון בוילנה והשתתף בועידותיה. פין הוציא לאור את המוסף הספרותי הראשון של משכילי רוסיה, "פרחי צפון". בין 1860 ל-1880 היה פין העורך והמו"ל של כתב העת "הכרמל". פין תרגם לעברית, חיבר וערך ספרים רבים, בהם הלקסיקון "כנסת ישראל", "אוצר לשון המקרא והמשנה", "קריה נאמנה", ועוד. שמואל יוסף פין נפטר בוילנה, בשנת 1890.
הערת שפה החומר בארכיון הוא בעברית, יידיש ורוסית. תעודות בודדות הינן בגרמנית.
היסטורית בעלים על פי צוואתו של בנימין פין (1901-1848), בנו של שמואל יוסף פין, הועבר ארכיון פין מוילנה לבית הספרים הלאומי בירושלים כבר בשנת 1902, ובהמשך בשנות ה-20 של המאה העשרים. היה זה ככל הנראה הארכיון האישי הראשון שהתקבל בבית הספרים. בשל היעדר רקע מקצועי פוזרו כתבי היד והמכתבים בין האוספים השונים בבית הספרים, בהם: אוסף כתבי היד, אוסף האוטוגרפים על שם שבדרון ואוסף קד"ש (Varia). בינואר 1979 קובצו התעודות מאוסף קד"ש לארכיון רש"י פין (הסימולים הקודמים באוסף קד"ש היו: V 928
V 305
V 269, V 267
V 97
V 37). בינואר 2010 צורפו לארכיון התעודות משאר האוספים.
מספר מערכת 990026935270205171

תנאי השימוש:

הפריט עשוי להיות כפוף לזכויות יוצרים ו/או לתנאי הסכם. חל איסור על העתקה, פרסום, הפצה, ביצוע פומבי, שידור, העמדה לרשות הציבור באינטרנט או באמצעים אחרים, עשיית יצירה נגזרת של הפריט (למשל, תרגום, שינוי היצירה או עיבודה), בכל צורה ואמצעי, לרבות אלקטרוני או מכני, ללא הסכמה מראש מבעל זכות היוצרים ומבעל האוסף. 

תנאי השימוש אינם מונעים שימוש בפריט למטרות המותרות על פי חוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, כגון: שימוש הוגן בפריט. בכל מקרה חובה לציין את שם/שמות היוצר/ים ואת שמו של בעל האוסף בעת השימוש בפריט וחל איסור על פגיעה בכבודו או בשמו של היוצר באמצעות סילוף או שינוי של היצירה.

אם ברצונך לעשות בפריט שימוש מחוץ למדינת ישראל, עליך לברר מהם השימושים המותרים על פי הדין החל באותה מדינה שכן כללי זכויות יוצרים עשויים להשתנות ממדינה.

למידע נוסף על שירות בירור מצב זכויות היוצרים ותנאי השימוש בפריטים מאוספי הספרייה לחץ כאן.

אם לדעתך נפלה טעות בנתונים המוצגים לעיל או שקיים חשש להפרת זכות יוצרים בפריט, אנא פנה/י אלינו באמצעות דואר אלקטרוני לכתובת: [email protected]

תצוגת MARC

יודעים עוד על הפריט? זיהיתם טעות?