Back to search results

""אהבה" - איזה שם ישיר ונועז לרומאן - הוא הרומאן השמיני של טוני מוריסון; תוספת עזה לקאנון של מחברת "חמדת", כלת פרס פוליצר ופרס נובל לספרות. ביל קוזי, פטריארך מרשים, איש-חסד רחב-לב ורקוב, היה הבעלים של "המלון ונווה-הנופש של קוזי", מקום הקיט הכי מוכר בין המקומות לצבעונים בחוף המזרחי של ארה"ב. בגיל 52, עשרים שנה לאחר שהתאלמן, בחר "לגנוב" לנכדתו כריסטין, בת ה-12, את החברה הכי טובה שלה, היד בת ה-11: "יום אחד עוד בנינו ארמונות-חול על החוף; למחרת הוא הושיב אותה על הברכיים שלו. יום אחד עוד שיחקנו ב"אבא ואמא" מתחת לשמיכה; למחרת היא ישנה במיטה שלו. יום אחד עוד שיחקנו ג'קס; למחרת היא הזדיינה עם סבא שלי." היד נעשיית סבתה-החורגת של כריסטין. ; ההווה של הספר הוא ב-1996, כעבור 54 שנה. קוזי עצמו מת לפני 25 שנה, וכבר נהרס כל מה שבנה. אבל דמויותיה של מוריסון משועבדות בעיקר לעריצות של עברן, הולכות בלי-הרף לאחור (ואף הקוראים ברומאן יועסקו בעיקר בשיחזור מתמשך של העבר העלילתי). שבע נשים היו טרודות בכפייתיות במהלך הספר בדמותו של קוזי (אחת בכלל נולדה אחרי מותו, חמש מהן זוכות למונולוגים פנימיים בהווה), ואליהן נוסף גבר אחד, ידיד-נפש צעיר של קוזי בשנותיו האחרונות. לכל אחד מאלה מפתח אחר להבנת דמותו של קוזי, אבל אצל כולם הוא החור השחור, או המרכז, של הסיפור, מוקד של ערגה לאב, לבעל, למאהב, למגן, לידיד. ; הנשים העיקריות, שמקיפות את קוזי גם לאחר מותו, נאבקות להיות בעלות ערך, אלא שהערך הזה כביכול מושג בכניעות נשית הסובבת את אורו של גבר. יותר משהן נאבקות על רכוש, הן נאבקות על השאלה למי שייך "ביג דדי", אבל כל אחת מהן יודעת בלבה שחיבתו של קוזי לא היתה נתונה לה. היתה לקוזי אהבה גדולה אחת, ודווקא האישה ההיא לא זכתה בו. עשרות שנים של שנאה אכזרית ומלחמות יצירתיות בין הנשים הן איפוא מאבק פתטי על לא-כלום, על תדמיתה שלכל אחת בעיני האחרת. האם הרומאן הזה, הנקרא "אהבה", הוא ספר על ההתחשבנות עם קוזי של הנשים "המתחרות" ועל השנאה ההדדית ביניהן? זה הולך להיגמר ברצח, עכשיו, ב-1996, סבורים הקוראים. ; בל כרומאן שכל ההווה שבו הוא הליכה-לאחור לעבר, מזמן סיום הספר לקוראיו שתי הפתעות שמחייבות לקוראו מחדש, לפחות בזיכרון. האהבה שעל שמה קרוי הספר אינה האהבה לקוזי. זו אהבתן התמה של כריסטין והיד, שמסתבר שצלחה את כל השנים מאז גיל 10 כתשוקב "ישנה, תשושה, ובכל-זאת חדה", תשוקה מלפני שממש ידעו מהוהמין שלהן, מלפני שהמודעות המגדרית והחברתית גרמה להן להאשים את עצמן ב"לכלוך פנימי" (אבל הדיאלוג ביניהן בסוף הספר הוא היחיד שנמסר בלי מרכאות, ואולי כולו בראשה של כריסטין). ומי שאיפשרה את הקשר ביניהן היא האשה "החזקה" של הספר, האחראית לכך שהדף האחרון יגרום לנו לקרוא לאחור גם עלילה אחרת. כמו במותחן פסיכולוגי, הכל היה מונח לפנינו - אפילו צמח האצבעונית - אבל לא שמנו לב." -- מהכריכה האחורית

Title אהבה / טוני מוריסון
מאנגלית - אלינוער ברגר.
Additional Titles Love. Hebrew
Related place Tel Aviv-Yafo (Israel)-place of publication
Co-Author ברגר, אלינוער
Publisher תל אביב : הוצאת הקיבוץ המאוחד
Creation Date 2004
Series הספריה החדשה למנויים, 2004
[4]
Format 222, [1] ע'
21 ס"מ.
Language Hebrew
System Number 990023770210205171

תנאי השימוש:

Terms of Use

The item is subject to copyright and/or contractual terms of use. 

You may use this item for non-commercial teaching and research purposes only, provided that due credit is given to the creator(s) and/or to the owner of the collection, as applicable.

It is forbidden to harm the author’s honor or reputation by means of altering the item or damaging the integrity of the item.

In addition to specifying the name(s) of the creator(s) when making use of their work, please acknowledge the source of the material as follows: 

From the collection of the National Library of Israel, courtesy of: ______*.

*The name of the collection owner that is indicated in the Library catalog

Any use that does not comply with the above conditions is subject to consent from the owner of copyright in the item and/or the owner of the collection from which the item originated, as applicable.

For any additional copyright information please contact NLI’s copyright inquiry service here.

If you believe that there is an error in the information above, or in case of any concern of copyright infringement in connection with this item, please contact us by e-mail: copyright@nli.org.il​​

MARC RECORDS

Have more information? Found a mistake?