العودة إلى نتائج البحث

מי שחושב שהרומן הטורקי-ישראלי התחיל כאשר גילו הישראלים את אנטליה ואת בתי הקזינו שלה - טועה בגדול. הרומן התחיל אלפי שנה קודם לכן, כאשר תיבתו של נוח נחתה, בתום המבול, על פסגת אררט הנמצאת בהרי הטורוס שבמזרח טורקיה. יותר מכך, לאורך כל ההיסטוריה המזרח תיכונית שלובות טורקיה וישראל זו בזו: אלכסנדר הגדול (מוקדון) שפלש לטורקיה בשנת 333 לפנה"ס, כבש בהזדמנות זו גם את ישראל. הממלכה הרומית ואחר כך הביזנטית, ראו בישראל, סוריה, וטורקיה, חבל ארץ אחד. (אנטיוכוס הרשע, גיבור החנוכה שלנו, היה בעצם טורקי-סורי ולא יווני). ואפילו שבטי הסלג'וקים שהגיעו ממונגוליה במאה ה-11 והשתלטו על טורקיה, גם הם שטפו את ישראל בדרכם. אגב, השם טורקית הוא על שם אחד מהשבטים הפולשים: טו-קין. הממלכה העות'מאנית שבימי השולטן סולימן המפואר (מאה 15) שלטה על כל חופי הים התיכון ועל יותר ממחצית אירופה - שלטה גם בישראל עד מלחמת העולם הראשונה 1918-1914. מילים וביטויים טורקיים ניתן למצוא בהרבה משפות אירופה ואפילו בעברית המדוברת של היום. למשל בקשיש (שוחד), קרקוז (מהומה) שפירושו המדויק בטורקית: תיאטרון, והמשפט הבינלאומי המפורסם מלטה יוק (אין מלטה) כהגדרה להתעלמות ממציאות קיימת. ; וכל האמור לעיל רק מוכיח עד כמה עשירה טורקיה בתרבויות היסטוריות ובאתרים ארכיאולוגיים לאורך של ארבעת אלפים שנה ויותר, מה שמחייב במיוחד מדריך תיירות מקיף ומדויק כמו זה הנמצא בידכם כרגע. ; טורקיה של היום (לדעתי) מתחלקת לשני חלקים: המערבי, השוכן לחופי הים השחור, הבוספורוס, הדרדנלים, הים האגאי והים התיכון - שהוא מערבי יותר בתרבותו. והצד המזרחי, מרמת אנטוליה ועד לגבול ארמניה, בוכרה, גרוזיה, איראן ועירק - המשופע בפולחנים ובתרבות הישנה והאוטנטית של אותם שבטים וארצות גבול. נופי ההרים והאגמים של אנטוליה והרי הטורוס. וחופי שלושת הימים, מאפשרים מיגוון טיולים ונופש שאינם קיימים במדינה אחרת. מספר גדול של ארמונות ומסגדים וחורבות ערים פרסיות, יווניות, רומיות, וביזנטיות, ניתן למצוא בכל דרך ופינה, כולל העיר טרויה (מכתביו של הומרוס) השוכנת בדרום טורקיה, ובכניסה אליה סוס עזי ענק לזכר אותה מלחמה. וכולל חצי האי גליפולי, בצד הצפוני של הדרדנלים, הזכור לנו מגדוד נהגי הפרידות הישראלי שלחם שם עם הבריטים בשנת 1915. הגדוד הוקם על ידי זאב ז'בוטינסקי ויוסף טרומפלדור, וזה האחרון אף לחם עם הגדוד באותם קרבות. ; ולסיום: טורקיה ארץ אדירה של נופים, אתרים, שווקים, שטיחים, בשמים, מוסיקה והומור (הג'וחה הטורקי שמו הוקה), ובעיקר תושבים מארחים למופת. אז אל תשכחו לשתות שם קפה טורקי, להשתכשך במרחץ טורקי, ואולי אפילו לראות סרט טורקי סוחט דמעות ולתקוע "גול טורקי". [דידי מנוסי]

العنوان טורקיה : [מפות, תוכניות, טיולים, מסלולי נהיגה, אוכל ושתיה] / [נכתב בידי דיאנה דארק
נוסח עברי - אלי תבור]
עורך הסידרה - דידי מנוסי.
عنوان بديل תרכיה
مكان مرتبط Tel Aviv-Yafo (Israel),-place of publication
مؤلفين/ ناشرين إضافيين תבור, אלי
الناشر תל אביב : כנרת
تاريخ الإصدار 1997
سلسلة מדריכי כנרת
AA המדריך המוביל לעולם
الشكل 288 ע' : איורים צבעוניים, מפות צבעוניות, פורטרטים צבעוניים
22 ס"מ.
اللغة العبرية
المعرِّف (ID) ISBN9652866105
رقم النظام 990017887750205171

תנאי השימוש:

شروط الاستخدام

المادّة  يسري عليها حقوق النشر و/ أو شروط اتّفاقيّة. يحقّ لك استخدام هذه المادة استخدامًا غير تجاريّ لأغراض التدريس والبحث فقط، لكن  عليك الإشارة إلى اسم صاحب/ أصحاب العمل وأيضا اسم صاحب المجموعة.

  يمنع التغيير في مضمون العمل/المادة  بطريقة تتعدى على اسم صاحب العمل/المادة. 

وبالاضافة الى الاشارة الى اسم صاحب العمل أو المنتج، نطلب منك أيضا الإشارة إلى أنّ المادّة مأخوذة من مجموعة المكتبة الوطنيّة الإسرائيليّة، وكذلك ذكر اسم صاحب المجموعة الوارد في المعلومات المفصّلة عن هذه المادّة في كتالوج المكتبة.

أيّ استخدام لغرض آخر غير غرض التدريس والبحث،  يلزمك بالحصول على إذن من صاحب حقوق النشر في هذه المادّة ومن صاحب المجموعة. 

لتوضيح أكثر حول وضع حقوق النشر وشروط استخدام المواد من مجموعات المكتبة، انقر هنا​.  

إذا كنت تعتقد أنّه قد وقع خطأ في المعطيات الواردة أعلاه أو أنك تعتقد أن هناك انتهاك حقوق النشر بشأن هذه المادة، الرجاء التوجّه إلينا عبر البريد الإلكترونيّ: copyright@nli.org.il​

MARC RECORDS

أتعرفون المزيد عن هذا العنصر؟ وجدتم خطأ ما؟